Jak se zachovat, když člověk omdlí

Rate this post
By: Sarah

Omdlít může každý z nás. Někdo může omdlít z šoku, někdo v místnosti nebo uzavřeném prostoru, kde je vydýchaný vzduch, omdlít můžeme i z vyčerpání či pokud v sobě máme málo tekutin. Omdlení probíhá tak, že se člověku najednou udělají před očima mžitky, začne slyšet zvláštní zvuky, které jdou jako by z dálky, ale ve skutečnosti jsou přímo u dotyčného. Dále pak přichází stav, který nedovolí udržet se na nohou a člověk tak padá k zemi.

Pokud se toto stane, je nutné zkontrolovat, zda dotyčnému nezapadl jazyk, pokud ano, je nutné jej vytáhnout. Nemusíte přímo rukou, to už se ani nedoporučuje, postačí člověku zaklonit hlavu. Další pomoc spočívá v tom, že mu dáme na hlavu něco mokrého, nebo studeného.

Jedinec, který omdlí bývá většinou během chviličky zpět při vědomí. Zvedněte mu nohy do výšky a dejte mu napít. Pokud ale vidíte, že není něco v pořádku a že dotyčný není při vědomí, ihned volejte záchranku. To samé udělejte také tehdy, když se jeho stav nelepší.

Pokud s vámi začíná komunikovat, nechte jej ať se sám postaví, nesmíte jej nutit vstát, ale nechat to na dobu, až se bude cítit silněji. Jediné co je nutné, je obstarat přísun tekutin, které jeho stav výrazně zlepší.

Pokud se člověk, který omdlel, po chvíli dokáže zvednout a sám jít, pak víc neřešte, maximálně mu nabídněte doprovod, ale jelikož je omdlení krátkodobý stav, bude se cítit po chvíli opět dobře.

Jestliže se vám však stále jeho chování a stav nelíbí, neváhejte a zavolejte mu lékařskou pomoc. Může se také stát, že se při pádu jakkoliv zraní a i zde je na místě, aby byl vyšetřen lékařem, zda nemá vnitřní zranění. Pokud se zranil viditelně, je opět nutné přivolat záchranku. Raději ji přivolejte zbytečně, než aby bylo pozdě. Na dispečinku vám poradí, jak se zachovat, než sanitka na místo dorazí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *