Jak postavit pergolu

Rate this post

Pergola, nádherné slovo, které v sobě skrývá kouzelné lákadlo odpočinku. Již od dávných dob si lidé na svých zahradách staví pergoly. Původně se pergoly stavěli především jako konstrukce pro popínavé rostliny. Dnes se pergoly využívají nejen jako konstrukce pro popínavé rostliny, ale i jako místo vhodné k odpočinku, relaxaci, vypití kávy. Pergoly tak poskytují příjemné posezení za krásných jarních, letních i podzimních dnů.

Jak postavit pergolu

pergolaExistují dva způsoby, jak pergolu postavit. Prvním a velmi jednoduchým způsobem je, nechat si pergolu postavit specializovanou firmou. V tomto případě se o nic nemusíte starat. Firma dodá materiál i provede montáž pergoly. Sice bude pergola brzy postavená, ale rovněž i draze zaplacená.

Druhým způsobem stavby pergoly je svépomocí. Stavba pergoly není nijak složitá a zvládne jí postavit každý člověk, který je manuálně trošku zručný, má čas i odvahu se do stavby se pustit. Před samotným zahájením stavby pergoly je nutné zvážit určité věci. Jak postavit pergolu. Pergolu lze postavit velmi jednoduše. Zvážíme vhodné umístění pergoly, materiál pergoly a poté stavíme pergolu.

Pro inspiraci a zvážení se postupně podíváme na jednotlivé body stavby pergoly. Každý bod bude obsahovat stručný popis toho, co musíme učinit, abychom postavili pergolu. Pergola postavená svépomocí nám přinese radost hned dvakrát. Poprvé se budeme radovat z toho, že jsme ji postavili sami a podruhé budeme mít radost z příjemného místa pro odpočinek.

Jak postavit pergolu – jednotlivé kroky

1. Zvážení vhodného místa pro umístění pergoly

Jelikož pergolu většinou považujeme za ozdobu celé zahrady, měli bychom ji umístit na tu část zahrady, ze které se nám naskýtá příjemný pohled do celého prostoru zahrady. Pergola by měla být do zahrady zakomponovaná tak, aby byla v harmonii se stylem domu. Umístění pergoly rovněž představuje přechod z vnitřního prostoru do prostoru venkovního. Pokud se budeme řídit těmito radami, nebude těžké najít správné umístění pro pergolu.

2. Výběr materiálu pro stavbu pergoly

Při výběru materiálu pro pergolu se řídíme velikostí pergoly. V případech velkých pergol s pevnou konstrukcí zvolíme cihly nebo kámen. Tyto dva materiály zaručí kvalitní základ pro překladové trámy. Pro menší pergoly volíme dřevo. Na výběr máme z dvou druhů dřeva, borovicového či smrkového. V žádném případě by nemělo docházet ke kombinaci druhů dřeva.

3. Stavba dřevěné pergoly

Na začátku stavby si přehledně vyznačíme umístění svislých sloupků pergoly. Do takto vyznačených míst zatlučeme kladivem kovové patky, do kterých poté zasuneme sloupky pergoly, které musíme zajistit vruty. Po instalaci svislých sloupků postoupíme k montáži podélných nosníků tak, aby měly určitý přesah.

Nosníky musíme připevnit ke sloupkům. Do nosníku si vyhloubíme zářezy, v místech, kde se dotýkaly se svislými sloupky. Na trámech si musíme označit místa, kde se budou křížit s nosníky a poté je uložíme do zářezů. Každý spoj musíme pořádně sešroubovat a zkontrolovat. Pro stabilitu pergoly je nezbytné, aby všechny zářezy byly na svém místě.

Stavba pergoly svépomocí není opravdu složitá. Stačí dodržet pravidla a za pár dnů stojí pergola na zahradě. Ozdobou zahrady se tak pergola stane na dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *